Skip to Content

Several local high school wrestlers advance to individual state

Remaining Ad Time Ad - 00:00

LA CROSSE, WIS. (WXOW) - High School wrestlers across Wisconsin fought their way for a chance at individual state.

DIVISION 1: Weight class 106: 1st Place - Parker Kratochvill of Holmen

4th Place - Gavin Finch of Tomah

Weight class 113: 1st Place - Sam Smith of Holmen

3rd Place - Caleb Pollack of Tomah

Weight class 120: 1st Place - Alex Pellowski of Holmen

Weight class 126: 1st Place - Branson Beers of Holmen

2nd Place - Braden Bemis of Tomah

Weight class 152: 2nd Place - Carter Vetsch of Holmen

Weight class 160: 2nd Place - Corbin Hauser of Sparta

Weight class 170: 1st Place - Marques Fritsche of Tomah

Weight class 195: 1st Place - Drake Schams of Holmen

Weight class 220: 2nd Place - Madden Connelly of Sparta

Weight class 285: 1st Place - Hayden Larson of Tomah

DIVISION 2: Weight class 106: 3rd Place - Carson Koss of Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min

Weight class 113: 1st Place - Tanner Andersen of Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min.

Weight class 126: 3rd Place - Evan Wolfe of West Salem/Bangor

Weight class 138: 2nd Place - Sam Johnson of Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min.

Weight class 170: 2nd Place - Hunter Andersen of Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min.

Weight class 182: 2nd Place - Jacob Summers of Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min.

Weight class 195: 1st Place - Bryce Burns of Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min.

Weight class 285: 2nd Place - Trevor Daffinson of Gale-Ett.-Tr./Mel.-Min.

DIVISION 3: Weight class 120: 3rd Place - Logan Turben of Westby

Weight class 132: 2nd Place - Joseph Penchi of Aquinas WI

Weight class 132: 1st Place - Aiden Brosinski of De Soto WI

3rd Place - Calvin Hargrove of Aquinas WI

Weight class 182: 1st Place - Logan Shramek of Blair-Taylor

Weight class 195: 2nd Place - Cezar Garcia of De Soto WI

3rd Place - Noah DeGroot of Aquinas WI

Weight class 220: 3rd Place - Dylan Nottestad of Westby

Weight class 285: 2nd Place - Clay Berra of Aquinas WI

The above names move on to state.

Declan Levy

Skip to content